Mrągowo i ziemia mrągowska od zarania dziejów po czasy współczesne

Mrągowo i ziemia mrągowska od zarania dziejów po czasy współczesne

2022-12-06 09:27:06 (ost. akt: 2024-01-16 10:49:59)

Najnowsza wystawa pt.: „Mrągowo i ziemia mrągowska od zarania dziejów po czasy współczesne” Muzeum Warmii i Mazur organizowana w naszym oddziale Muzeum w Mrągowie zabiera zwiedzających aż do dziesiątego tysiąclecia przed naszą erą i prowadzi do historii najnowszej Mrągowa i jego okolic. Wśród najstarszych eksponatów prezentujemy kościane harpuny z okolic Piecek i Tłokowa.

Pokazujemy niezwykłe znaleziska archeologiczne z okresu wpływów rzymskich. W czasach cesarza Nerona Pliniusz Starszy opisywał wyprawę Rzymian nad dalekie morze, znad którego przywieziono ogromne ilości, tak cenione w starożytnym Rzymie bursztynu. Co w zamian otrzymywali Bałtowie? Rzymskie denary! Bogatsi mieszkańcy naszego terenu w drodze wymiany otrzymywali nawet zestawy do picia wina, w skład których wchodziły kociołek do mieszania wina z wodą, trójnóg i naczynia do picia wykonane z brązu.


Przez tereny krainy, którą obecnie znany jako Pojezierze Mrągowskie w początkach naszej ery przemaszerowali Goci wędrujący w kierunku Morza Czarnego. Do nich dołączyła część Bałtów, których potomkowie wrócili na nasze ziemie, przynosząc stamtąd wiedzę i barbarzyńskie naśladownictwo produkcji ozdób i narzędzi.

Największym skarbem mrągowskiej wystawy jest depozyt z Nidajna. To niezwykle piękne ozdoby, które złożono jako ofiary. Ten liczący kilkadziesiąt eksponatów zbiór artefaktów to największe, najdalej na północny wschód wysunięte tego typu znalezisko archeologiczne.

Część archeologiczna wystawy obejmuje trzy sale wystawowe i jest to największa, wystawa archeologiczna pokazująca zbiory Działu Archeologii Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Kuratorzy wystawy: dr hab. Mirosław Hoffmann, dr Sebastian Mierzyński.

Fot. Łukasz Kulicki


Kalendarium

« sobota, 22 czerwca 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

sobota 22 Czerwca
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: