Militaria XIX i XX wieku

2012-10-17 00:00:00

Wystawa, Muzeum w Mrągowie.

Militaria XIX i XX wieku

Na wystawie „Militaria XIX i XX wieku” można zobaczyć eksponaty z Regionalna Izba Historyczna w Zambrowie, która powstała w 2000 r. z inicjatywy dwóch zambrowskich historyków. W ciągu 12 lat funkcjonowania szczególny nacisk kładziony był na budowę kolekcji militarnej związanej z Wojskiem Polskim II RP. W oczywisty sposób wynika to z historii Zambrowa, którego dzieje w szczególny sposób splatają się z historią polskiej myśli wojskowej. Podobnie też dzieje Mrągowa (dawniej Sensburga) ściśle związane były z różnymi jednostkami wojskowymi: począwszy od garnizonów wojsk wschodniopruskich po garnizony polskie.

Przez mury potężnych, koszarowych gmachów przewinęli się żołnierze, którzy byli wyposażeni w doskonały sprzęt wojskowy. Powyższa wystawa stwarza możliwość zapoznania się z perełkami broni lekkiej, ale też i ciężkiej będącej na wyposażeniu wielu armii świata w okresie XIX i XX wieku.

Do najcenniejszych eksponatów zdecydowanie zaliczyć należy kb ppanc wz. 35 „Ur”.

Innym niezwykle ciekawym i równocześnie wyjątkowo rzadko spotykanym zabytkiem jest pokazany na wystawie rkm CSRG wz. 15 Chauchat.

Fanów polskiej zbrojeniówki międzywojennego dwudziestolecia z całą pewnością ucieszy również widok pięknie zachowanego karabinka Mauser wz. 29,  rkm Browning wz. 28 czy, też ckm wz. 30.

W zbiorach znalazły się również perełki: najlepszy karabin szturmowy STG -44 czy najlepszy karabin maszynowy II Wojny Światowej: MG -42.

Na wystawie znalazł swoje miejsce również skonstruowany przez Hirama Stevensa Maxima pierwszy na świecie ciężki karabin maszynowy w ulepszonej wersji Maxim wz. 1910/28.

Niezwykłą ciekawostką na wystawie jest polski prototypowy Hełm tworzywowy dla załóg pojazdów opancerzonych, po wielu latach badań rozwiązanie wprowadzone we wszystkich armiach świata. Z przyjemnością zapraszamy Państwa do obejrzenia wystawy.

 Kalendarium

« wtorek, 23 kwietnia 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

wtorek 23 Kwietnia
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: